1913. november 5-n ltta meg a napvilgot szletett Indiban ,Dardzsiling-ben, Vivian Mary Hartley nven. Apja Ernest Hartley mg az 1900-as vek elejn kltztt Indiba alig hszvesen. Tisztviseli llst kapott Calcuttban, de Ernest gyorsan feltallta magt s lland tagja lett az English Speaking Royal Theatre-nek. 1911 szn hzasodott ssze felesgvel az r szrmazs Gertrude Robinson Yackje-val. Majd 1913-ban megszletett a kis Vivian, aki mr akkor is lnk rdekldst mutatott a sznszet fel. Apjt elbvltk kislnya tovbbi fellpsei, desanyja azonban elgedetlen volt. Nem akarta, hogy lnya muzulmn krnyezetben nevelkedjk, gy Vivian 2 hnappal 7. szletsnapja eltt, legfiatalabb nvendkknt bevonult egy angol zrdba, ahol 13 ves korig nevelkedett. Ksbb tanult mg Olaszorszgban, Prizsban s Ausztriban is. Ez utbbi nagyon a szvhez ntt.

Vivien mindig is sznszi ambcikkal brt, 1931-ben felvettk a londoni Kirlyi Sznmvszeti Akadmira. Ettl fggetlenl egszen fiatalon frjhez ment Leigh Holdman-hoz, akit ksbb egy lnygyermekkel is megajndkozott. Ekzben Viv nem mondott le tervrl, br sznszni tanulmnyait abba kellett hagynia csaldja miatt. Els hresebb szerepe a The Mask of Virtue volt 1935-ben. Kivl kritikkat kapott s hrneve is nni kezdett. Kzben azonban teljesen beleszeretett az angol sznhz "hercegbe" Laurence Oliver-be. A dolgot tetzte, hogy Larry-nek (Oliver beceneve) mr volt egy felesge s egy fia is. Ennek ellenre egytt "elszktek".

Vivien szmra a nagy ttrst s a vilghrnevet az Elfjta a szl Scarlett O'Hara-ja, mindenidk legnagyobb ni fszerepnek megformlsa hozta meg. Viv maga is olvasta a knyvet s rettenetesen akarta a szerepet, amelyet meg is kapott s hatalmas sikerrel jtszott el. Alaktsrt 1939-ben az Oscar-djat is elnyerte. 1940-ben vgre sszehzasodhatott Larry-vel. A sznsznnl ezek utn jelentkezett az llan, sznni nem akar khgs. Ennek kvetkezmnye kppen pr vvel hzasguk utn az orvosok tuberkulzist llaptottak meg nla. Viv a betegsget a kezdetekben elg jl vette.

1945 krnykn kezdttek Vivien dhkitrsei, melyek egyre csak gyakrabban ismtldtek meg. Az tvenes vek krnykn ez odig fajult, hogy ideggygyszhoz fordultak. Ezek utn a sznszn nagybl rendbe jtt, de frjtl eltvolodtak. Larry gyakran meg is csalta felesgt, ezrt az sznsztrsaival kerlt viszonyokba. Peter Finch-vel szerelembe is esett. Gyakran utazgattak egytt. 1960-ban Laurence s Vivien elvltak, a sznsz hallig az gya melletti szekrnyen tartotta Vivien kpt s Lady Olivier-nek nevezte. Olivier a vls utn egy vvel jra megnslt. Viven is j kapcsolatba ment John Merivale-vel. letnk stabilnak tnt, de Vivien bevallotta: "Inkbb legyen rvid letem Larry mellett, mint hossz – nlkle.”. 1967-ben a tuberkolzisa ttrt mindkt tdejre s a sznszn mr nem volt elg ers, hogy kzdjn ellene.

Ez v jlius 7-n hajnali kettkor(teht mr 8-n) Merivale holtan tallt r a sznsznre, aki valsznleg a frdszobba igyekezett, de kzben tdeje megtelt folyadkkal, s sszeesett. Merivale rtestette Oliver-t s a volt frj azonnal a helysznre sietett. A holttestet elhamvasztottk; hamvait a laksa Tickerage Mill, kzelben fekv tba szrtk, az angliai Blackboys, East Sussex, krnykn. A temetst St Martin-in-the-Fields templomban tartottk, ahol a bcsbeszdet John Gielgud sznsz olvasta fel. Az Egyeslt llamokban volt az els sznszn, akit a „The Friends of the Libraries at the University of Southern California” is nneplyesen elbcsztatott. A rendezvnyt istentisztelettel egybektve rendeztk, s bemutattak egy vlogatst Leigh filmjeibl. Kollgi kzl George Cukor mondott bcsbeszdet
Sajt rs - ne lopj!
|